II. Ramszesz, az ókori Egyiptom egyik legismertebb és legkiemelkedőbb fáraója, több mint hatvanhat éven át uralkodott, ezzel az ország történetének egyik leghosszabb ideig hatalmon lévő vezetője volt. Uralkodása alatt Egyiptom kulturálisan és gazdaságilag is virágzott, és jelentős építészeti projekteket valósított meg, amelyek a mai napig lenyűgözik a látogatókat.
II. Ramszesz neve gyakran összefonódik a monumentális építkezésekkel és a nagyszabású építészeti alkotásokkal. Az egyik legjelentősebb ilyen alkotás az Abu Szimbel templomkomplexum, amelyet a núbiai határon építtetett. A templomok falain megörökített harci jelenetek és áldozati szertartások nemcsak az uralkodó katonai sikereit dicsérik, hanem isteni eredetét is hangsúlyozzák. A templomok kivételes építészeti és művészeti színvonala ma is ámulatba ejti a látogatókat.
II. Ramszesz nemcsak a saját istenként való megjelenítésére törekedett, hanem az isteni eredetét is hangsúlyozni kívánta. Számos templomot és szobrot állíttatott, amelyek mind az ő nagyságát és hatalmát hirdetik. Az általa építtetett épületek közül kiemelkedik a luxori templom és a karnaki templomkomplexum, amelyek a mai napig az ókori egyiptomi építészet csodái közé tartoznak.
Az uralkodó nemcsak építészeti tevékenységével hagyott maradandó nyomot, hanem katonai sikereivel is. A kádesi csata, amelyet a hettiták ellen vívott, az egyik legismertebb harci esemény az uralkodása idején. Bár a csata kimenetele nem volt egyértelmű, II. Ramszesz mindenképpen győzelemként állította be, és ezt az eredményt hirdette az országban és a templomok falain is.
II. Ramszesz uralkodásának időszakában Egyiptom virágzó kultúrával és gazdasággal rendelkezett. Az ország stabilitását és gazdagságát a mezőgazdaság és a kereskedelem biztosította, amelyeket az uralkodó hatékonyan irányított. Az ország belső békéjét és jólétét a központi hatalom erősítése és a hatékony adminisztráció biztosította.