Az 1789-es francia forradalom viharos eseményei között számos újítás és változás született, köztük olyan jelentős fejlemények, mint például a guillotin feltalálása. A guillotin, az emberi végrehajtás eszköze, amelyet a francia orvos, Joseph-Ignace Guillotin szabadalmaztatott, a forradalmi idők ikonikus jelképévé vált, és a történelem egyik legellentmondásosabb találmányává vált.
A guillotin eredetileg egy gyors és viszonylag fájdalommentes kivégzési módszerként volt számon tartva, ellentétben a korábbi, lassabb és kegyetlenebb módszerekkel, mint például a karóba húzás vagy a kivégzés karddal. Azonban a guillotin hamarosan összefonódott a forradalom szörnyűségeivel, és a Terror időszakának egyik szimbólumává vált, amikor ezt az eszközt tömegesen alkalmazták a hatalom ellenfeleinek kivégzésére.
Bár a guillotin feltalálása sokak számára jelentett humanitáriusabb végrehajtási módot, mások számára a forradalmi borzalmak és az embertelenség jelképévé vált. Ma a guillotin már nem használatban van, de történelmi jelentősége és az általa képviselt eszmék továbbra is viták tárgyát képezik.